פיגמנטציה

פיגמנטציה של העור מתייחסת לצבעו, אשר נקבע על ידי נוכחות פיגמנט בשם מלנין. המלנין הוא כימיקל שמיוצר על ידי תאים הנקראים מלנוציטים הממוקמים באפידרמיס, השכבה החיצונית ביותר של העור. למלנין תפקיד חשוב בהגנה על העור מפני השמש, והשונות ברמתו בעור משפיעה על גווני העור הקיימים. כמות המלנין בעור האדם נקבעת בעיקר על ידי גנטיקה, אך ייצורו יכול להיות מושפע גם מחשיפה לשמש, שינויים הורמונליים ומצבים רפואיים מסוימים. 

אאומלנין (Eumelanin) הוא הסוג הנפוץ ביותר של המלנין. אאומלנין חום מעניק לעור גוונים שונים של חום, בעוד שאאומלנין שחור תורם לגווני עור כהים יותר. פאומלנין (Pheomelanin) מייצר פיגמנטים אדומים וצהובים, והוא אופייני יותר אצל בעלי עור בהיר על גווניו השונים. אצל רוב האנשים יש הימצאות של תערובת של אאומלנין ופאומלנין, והרמות השונות של כל אחד מהם קובעות את צבע העור, מבהיר מאוד ועד כהה מאוד.

כתמים בעור והופעת פיגמנטציה

בשיח על קוסמטיקה וטיפוח, כתמים המופיעים על העור מכונים פיגמנטציה. פיגמנטציה מתבטאת בגוונים בלתי אחידים בעור ובכלל זה הופעת כתמים על עור הפנים והגוף. במרבית המקרים מדובר בכתמים חומים המופיעים על עור הפנים, ובייחוד על המצח, האף, הלחיים והשפה העליונה. 

כמה הפרעות עוריות נכללות תחת פיגמנטציה: כתמי שמש, היפרפיגמנטציה, היפופיגמנטציה, פיגמנטציה הורמונלית (מלזמה) ופיגמנטציה פוסט דלקתית. מגוון המצבים הללו נובעים מייצור יתר או מתת ייצור של מלנין. הטיפול בפיגמנטציה תלוי בסוג הפיגמנטציה ובנתונים האישיים של המטופל/ת. 

כתמי שמש (Solar Lentigo): כתמים שטוחים ובעלי גבולות סדירים שמופיעים על העור, בעיקר באזורים אשר חשופים לאור השמש כמו הידיים והפנים. אלו כתמים בגוונים בהירים עד כהים, והם מופיעים בעיקר אצל מבוגרים בעקבות חשיפה לא מבוקרת לשמש לאורך שנים.

היפרפיגמנטציה: תופעה זו מאופיינת בהפיכתם של אזורים מסויים לכהים יותר מגוונו של העור הסובב אותם, עקב ייצור יתר של מלנין. הסיבות לכך יכולות להיות חשיפה לשמש, שינויים הורמונליים, דלקות ופציעות עור.

פיגמנטציה הורמונלית – מלזמה: תופעה כרונית שמופיעה בעיקר אצל נשים פוריות, בשל שינויים הורמונליים הנגרמים מהריון ומנטילת גלולות כאמצעי מניעה, למשל. פיגמנטציה זו מאופיינת בהופעת כתמים חומים או אפורים, בעיקר באזור הפנים. לרוב הבעיה נפתרת לאחר גיל המנופאוזה והגעה לאיזון הורמונלי חדש.

פיגמנטציה פוסט דלקתית: הופעת כתמים חומים בעקבות טראומה לעור. תופעה זו מופיעה בעיקר אצל אנשים כהי עור.

היפרפיגמנטציה פוסט-דלקתית (PIH): הופעת כתמים כהים יותר מגוונו של העור הסובב אותם בעקבות דלקת או פציעה בעור, כגון אקנה, אקזמה או כוויות.

היפופיגמנטציה: הפיכת אזורים בעור לבהירים יותר עקב הפחתה בייצור המלנין הגורמת לאיבוד צבע, עד כדי פערים כמו ויטיליגו.

טיפול בפיגמנטציה

כתמי פיגמנטציה הם לא גזירת גורל, גם במדינה שטופת שמש כישראל. במקרה שעולה הצורך לטפל בפיגמנטציה, יש לאבחן היטב את סוג העור וגווניו. ב-TreatMed Clinics מוצעים טיפולים כדי להגיע לגוון עור אחיד ובריא, ובכדי להיטיב עם העור וטיפוחו – והשיטה הטובה שבהם היא טיפול באמצעות פילינג. בעזרת המומחיות של נשות הצוות הטיפולי ניתן לטפל בעור לאחר שכבר הופיעה פיגמנטציה, וכן להכין אותו לקראת החשיפה לשמש. 

המטרה שלנו היא לא רק לטפל בפיגמנטציה אלא גם למנוע הופעת כתמים נוספים, לשפר את בריאות המטופלים וכן לטפח ביטחון עצמי והערכה עצמית. לאורך הדרך, הגנה על העור היא הכרחית ונלווית לכל טיפול, וההמלצה העיקרית היא הימנעות מחשיפה בלתי מבוקרת לשמש. זהו הטיפול הטוב ביותר לפיגמנטציה.

המועד הנכון לטיפול בכתמי פיגמנטציה הוא החורף, כיוון שלאחר הטיפול מומלץ שלא להיחשף לשמש עד כדי הימנעות מוחלטת.

הטיפול בפיגמנטציה המוצע בקליניקה נותן מענה למגוון תופעות מטרידות בתחום זה, בהן פיגמנטציה בפנים, פיגמנטציה בשפם, פיגמנטציה בבתי השחי ועוד. בכל מקרה של כתמי שמש בפנים או חוסר שביעות רצון מאחידות גוון עור הפנים ניתן להגיע לייעוץ ואבחון.

אם ברצונך לקבל ייעוץ לגבי טיפול בפיגמנטציה ובכתמי עור, הצוות של TreatMed Clinics יעמוד לרשותך, יספק את המידע הנדרש וייעץ לך כדי להגיע לתוצאה מיטבית עבורך.

אקנה

היכרות עם האקנה אקנה היא מחלת עור שכיחה שמשפיעה על אנשים מכל הגילאים והרקעים, וגורמת

להמשך קריאה»